Kleszcze stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla czworonogów. Tymczasem natykamy się na nie nie tylko w parkach i lasach, ale nawet w środku wielkomiejskich metropolii. Dlatego należy wiedzieć, jak można przed nimi uchronić swojego pupila. W tym artykule opisujemy produkty, które okażą się w tym pomocne – mamy tu na myśli tabletki na kleszcze dla psa.
Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?
Istnieją różne sposoby zabezpieczania psów przed kleszczami. Jednym z nich jest specjalna obroża. Jednak – co należy zaznaczyć – zwykle nie jest odporna na wodę. Kontakt z wodą osłabia jej działanie.. Warto rozważyć też wybór specjalnych kropli, które aplikuje się bezpośrednio na skórę czworonoga. Co więcej, ciekawą metodą radzenia sobie z tymi szkodnikami są także preparaty odstraszające, dzięki którym nasze pupile przestają być dla pasożytów atrakcyjną „przystanią”. W tym artykule koncentrujemy się jednak na specjalnych tabletkach.
Tabletki na kleszcze dla psa – jak działają?
Jak działają tabletki na kleszcze dla psa? Jak się okazuje, znajdujące się w nich substancje czynne przenikają po połknięciu do naczyń krwionośnych, a następnie zabijają pasożyty znajdujące się na ciele. Najczęściej, aby owe substancje mogły zostać uwolnione, kleszcze muszą wbić się w skórę psa – wówczas umierają.
Co znajduje w składzie omawianych przez nas produktów? Często są to:
- Fipronil/S-metopren – to powszechnie stosowany składnik w tego typu tabletkach, uśmierca owady poprzez zaburzanie funkcjonowania ich układu nerwowego.
- Peretryny – są to składniki, które występują jedynie w produktach dla psów, nie można ich stosować u kotów.
- Izoksazolina (w tym lotilaner) – to skuteczny środek zarówno przeciwko kleszczom, jak i pchłom. Jest w stanie pozbywać się szkodników już w ciągu pierwszych 4-24 godzin. Doprowadza on do ich paraliżu, jeszcze zanim umrą.
- Imidaklopryd – tego typu składnik także dostępny jest jedynie w środkach dla psów, działa na układ nerwowy, powodując szybsze pobudzenie nerwów, które doprowadza z kolei do śmierci.
Kiedy wypróbować tabletki na kleszcze dla psa?
Warto tego typu produkty wypróbować wtedy, gdy inne sposoby po prostu nie działają. Niektóre tabletki można stosować u psów już od drugiego miesiąca życia, inne natomiast np. od ósmego. Pies musi mieć także odpowiednią wagę – przynajmniej na poziomie 1,3-2kg. Co jaki czas należy z kolei przyjmować tabletki dla psów? W wielu przypadkach zalecane jest ich zażywanie co 30 dni.
U jakich psów sprawdzi się taka ochrona przed kleszczami? Tak naprawdę u wszystkich, które spełniają wszystkie powyższe kryteria, w tym również u tych wystawowych, obroża mogłaby doprowadzić do niepotrzebnych wgnieceń na sierści. Warto dodać, że czworonogi nie mają najczęściej z taką formą podania większych problemów. Z przyjemnością rozgryzają tabletki oraz je żują.
Różne rodzaje tabletek na kleszcze dla psów
Warto zaznaczyć, że tabletki od kleszczy są w stanie działać przez miesiąc, a czasem nawet i kilkanaście tygodni. Co więcej, różne ich warianty przeznaczone są dla psów o różnej wadze. Niektóre z nich działają natychmiast, inne natomiast – po 24 godzinach.
Zalety i wady tabletek na kleszcze dla psów
Tabletki nie pozostawiają po sobie tłustych plam, które występują niekiedy po zaaplikowaniu kropli spot-on. Po zażyciu omawianych w tym artykule produktów pies może też pływać czy odbywać kąpiele z wykorzystaniem szamponów, co nie jest wskazane kolei w przypadku obroży. Wadą tabletek jest natomiast to, że nie wszystkie czworonogi dobrze reagują na zawartą w nich substancję czynną, co niekiedy prowadzi do biegunek oraz wymiotów.
Podsumowanie
Podsumowując, tabletki na kleszcze dla psów są skutecznym sposobem ochrony przed tymi pasożytami. Dzięki aktywnym substancjom takim jak Fipronil, Peretryny czy Izoksazolina eliminują kleszcze, zapewniając łatwą aplikację i brak konieczności unikania kontaktu z wodą. Choć mogą wystąpić efekty uboczne, jak biegunka czy wymioty, są one ogólnie dobrze tolerowane przez większość psów. Decyzja o wyborze tabletek powinna być podjęta po konsultacji z weterynarzem, który dobierze najlepszy produkt dla konkretnego zwierzęcia.
Komentarze